کاغذ NCR چیستReviewed by چاپ متین on Oct 7Rating: 4.5مزایای چاپ فاکتور
کاغذ NCR چیست

کاغذ NCR چیست

شاید برای خیلی از دوستان این سوال پیش بیاد که اصلا کاغذ NCR چه نوع کاغذی می باشد. کلمه NCR مخفف کلمه National Cash Register می باشد. کاغذ NCR را نوعی کاغذ خود کپی معروف نیز می باشند.این نوعی کاغذ روکش دار است که برای انتقال اطلاعات نوشته شده برروی صفحه رویی طراحی و ساخته شده است که توسط یک شیمی دان معروفی به نام های لاول شلیشر و بری گرین تولید و ساخته شده است.

برای بسیاری از شرکت ها کپی برداری و داشتن نسخه دوم از یک فاکتور جز حیات بخش و جدایی ناپذیر از عملیات است. اگرچه بیشتر این کارها را می توان با استفاده از رایانه ها انجام داد ، اما نیاز به اسناد چاپی هنوز بسیار واقعی است. اینجاست که استفاده از کاغذ NCR و اهمیت این کاغذ بیشتر نشان داده می شود.

ما سعی کردیم در این مقاله کاغذ NCR چیست یکسری توضیحات بسیار مهم و کاربردی در خصوص این کاغذ را برای شما بیان بکنیم و امیدوار هستیم این مقاله کاغذ NCR چیست برای شما مفید و سومند باشد.

در گذشته های نه چندان دور ایجاد نسخه های تکراری با بازنویسی به انواع مختلف صورت می گرفت یا بصورت دستی یا با استفاده از چاپگرها بصورت چاپ مجدد و یا با استفاده از کاربن که بین اسناد قرار میگرفت این کار صورت می گرفت. فرم های NCR یا فرم های بدون کربن این روند را متحول کرد. در حال حاضر تهیه و تولید فاکتورها و دادن رسید برگه دوم بصورت یک چاپ فاکتور فوری ، آسانتر و بدون آشفتگی صورت می گیرد. و عین نسخه بدون هیچ گونه دست خوردگی اتفاق می افتد.

ما در مجموعه چاپ متین روزانه تعداد زیادی سفارش برای چاپ بدون کربن یا به اصطلاح چاپ فاکتور کاربن لس دریافت می کنیم. در طول این سال ها بسیاری از شرکت های بزرگ و هولدینگ هایی فاکتور های خودشان را بصورت کاربن لس در اختیار ما قرار می دهند و این خدمات را به آنها ارائه می دهیم و بهتر است شما هم از توانایی های کاغذ NCR در تولید فاکتور های خود استفاده بکنید.

در کاغذ های کاربن لس ( NCR ) که به کاغذهای خود کپی مشهور هستند باید توجه شود که این کاغذها زمان مصرف دارند وپس ازتاریخ مصرف , حساسیت خود را ازدست می دهند. زیرا اون لایه واکنشی که در زیر کاغذهای کاربن لس قرار دارند بعد از یک مدتی به سبب کهنگی و طولانی شدن خاصیت خودش را از دست می دهد و در نتیجه اون کاراریی ابتدایی خودش را از دست می دهند.

همه چیزی درباره کاغذ NCR

نحوه کارکرد کاغذ NCR

کاغذ کاربن لس صفحات آن در اصل به کپسولهای میکروسکپی آغشته شده اند که ترکیب آنها موجب انتقال نوسته شما با فشار برروی کاغذ رویی به صفحه زیری می شود.

هنگامی که فردی می نویسد در نقطه تماس قلم با کاغذ در اثر فشار ناشی از قلم بروی کاغذ میکروکپسول ها شکسته و به صورت رنگ برروی کاغذ زیری نشان می دهند . از آنجا که کپسول ها بسیار کوچک هستند ، چاپ بسیار دقیقی مشابه نسخه اولیه بر روی نسخه بعدی ایجاد می گردد ، ازاین روست که به کاغذ کاربن لس ” کاغذ خود کپی” نیز می گویند.

کاغذ کاربن لس برای اولین بار توسط شرکت NCR تولید شد و در سال ۱۹۵۳ به ثبت رسید. بعد از این سال ها سال با پیشرفت تکنولوژی و امکانات سبب توسعه این نوع کاغذ شده و پیشرفت های زیادی در این عرصه اتفاق افتاده است.

محاسن کاغذ NCR

این نوع کاغذ دارای مزایای بسیار متعددی می باشد مهترین این مزایا می توان به عدم استفاده از کاربن را بدانیم که نیازی به داشتن کاربن نداریم. از این نوع کاغذها در بسیاری از سازمان ها و بخصوص در بانک ها مورد استفاده قرار میگیرد زیرا به سبب سرعت عمل و استفاده آسان از این سبک کاغذها بسیار کاربرد و کارایی دارد.

کاغذهای کاربن لس علاوه بر داشتن کیفیت و تمیزی بالا برای محیط زیست مضرات کمتری دارند. در واقع این نوع کاغذ ها هر نوع نوشته ای را بدون ابزار یا وسیله خاصی روی کاغذ دیگر کپی می کنند.

از دیگر کارایی های این نوع کاغذ تمیز ماندن دست در هنگام کار کردن با این کاغذ است به این شکل که جوهر آن به هیچ عنوان به دست انتقال نمی‌یابد. در ضمن با استفاده از آن هیچ زباله ایجاد نمی‌شود.

معایبی که کاغذ NCR دارد

کاغذ NCR دارای یک ایراد نسبتا بزرگی دارد و اون این است که این کاغذ ها به دلیل گرماژ پایین بسیار نازک هستند و به همین دلیل زود پاره و آسیب می بینند. نوع ضخیم آن که عموما ایرانی است دیرتر پاره می‌شود اما از لحاظ کیفیت انتقال رنگ نسبت به مدل اندونزی از کیفیت پایین تر برخوردار است.

از معایب دیگری که می توان برای این مدل کاغذ برشمرد در حالت سه برگی باید فشار زیادی روی کاغذ روی اعمال بشود که به برگه سوم منتقل بشود البته به جنس نوع کاغذ هم بستگی دارد که اگر کاغذ مرغوب تر باشد این انتقال راحت تر صورت می گیرد.

اگر محصولی را به فروش می رسانید و قرار است فاکتور خودتان را در اختیار مشتری قرار بدهید بهتر است این نوع کاغذ را درون یک پاکت نامه زیبا و شکیل قرار بدهید زیرا به سبب نازک بودن این کاغذ این ایراد آن برطرف می شود و از هرگونه آسیب رساندن به آن جلوگیری می شود.

امیدوار هستم خواندن این مقاله کاغذ NCR چیست که توسط چاپ متین ارائه شد برای شما مفید بوده باشد و نهایت استفاده را از این مقاله کاغذ NCR چیست را برده باشید و امیدوار هستیم در مقالات آینده نکاتی را در خصوص سایر کاغذ ها برای شما بیان بکنیم.