صنعت چاپReviewed by مدیریت on Nov 28Rating:
صنعت چاپ

صنعت چاپ

صنعت چاپ شامل موسساتی است که عمدتا در چاپ متون ، چاپ تصاویر ، چاپ روی تیشرت ،چاپ روی کاغذ (چاپ کارت ویزیت ، چاپ تراکت ، چاپ سربرگ ، چاپ بنر ، چاپ سررسید اختصاصی و …) فلز ، شیشه ، چاپ روی لیوان ، چاپ پرچم و خیلی چیزهای دیگر را شامل می شوند. چاپ را می‌تواند به سه مرحله مجزا تقسیم شود : مرحله پیش از چاپ(طراحی) ، آماده‌سازی مواد برای چاپ ؛ مرحله انتهایی یعنی خروجی. بسیاری از شرکت های فعال در این حوزه این سه مرحله را بطور کامل رعایت می کنند این شرکت ها ابتدا طرح مورد نیاز شما را در کامپیوتر طراحی و ارزیابی کرده و سپس به اقدام به چاپ کرده و در نهایت به توزیع آنها می پردازند.

کالاها و خدمات

طیف گسترده‌ای از محصولات و کالاها در صنعت چاپ تولید و به چاپ می رسند. علاوه بر مجلات ، کتاب‌ها ، سررسید اختصاصی و برخی از روزنامه‌ های کوچک محصولات دیگر چاپی شامل  چاپ پاکت نامه‌ ، چاپ تراکت ، چاپ کتابچه های راهنما و … به چاپ می رسند. کالاهای چاپی شامل چاپ روی لیوان ، چاپ روی تی شرت ، چاپ پرچم و … می باشند.در این صنعت همچنین موسساتی حضور دارند که اقلام چاپی را بصورت سریع به چاپ می رسانند مانند چاپ افست و همچنین بخش های خدماتی مشغول در این صنعت مانند موسسات صحافی سررسید و کتاب مشغول به فعالیت هستند.

سازمان صنعتی . صنعت چاپ به ۱۲ بخش تقسیم می‌شود که آنها عموما نوع روش اصلی چاپ را که در ساخت یا محصول مورد استفاده قرار می‌گیرد را معکوس می کنند. که در ساختار یا محصول تولید شده مورد استفاده قرار می گیرد. موسساتی که از ورق های چاپی و یا برخی دیگر از حامل های تصویر برای توزیع جوهر به کاغذ استفاده می کنند به پنج بخش صنعتی تقسیم می شوند: لیتوگرافی، فلکسوگرافی، gravure ، چاپ روی صفحه و چاپگرلیتوگرافی، که از صفحات فلزی صاف استفاده می کند که یکی از پرکاربردترین فرآیند در صنعت چاپ می باشند.صنعت چاپ ترکیبی از ماشین آلات مخصوص و کامپیوتر می باشد .پیشگامان در حوزه های چاپ تجاری بزرگ‌ترین بخش صنعت را تشکیل می‌دهند .اگرچه روند چاپ بیشتر روزنامه‌ها از شیوه لیتوگرافی می باشد اما فعالیت‌های چاپ آن‌ها در این صنعت گنجانده نشده است بلکه در صنعت نشر گنجانده شده‌ اند.

فلکسوگرافی از صفحات چاپی ساخته شده از لاستیک یا پلاستیک استفاده می کند. این یک فرآیند باسرعت بسیار بالا می باشد که از جوهر خشک کردن استفاده می کند و می‌تواند انواع مختلفی شامل برچسب‌ها ، کیسه‌های خرید ، کارتن‌های شیر و جعبه‌های راه راه را تولید کند .تولید به شیوه reproduction دارای کیفیت بالا ، فرم بندی مناسب و از انعطاف‌پذیر کافی برخودار بوده و توانسته سهم قابل‌توجهی از بسته‌بندی و چاپ محصول را به خودش جذب کند . شیوه چاپ صفحه نمایش بیشتر برای چاپ بر روی کلاه ، چاپ روی تیشرت ، چاپ پرچم و دیگر اقلام پارچه‌ای کاربرد دارد.

کالاها و خدمات

فرایندهای بدون ورق از پیشرفته ترین تکنولوژی شیوه چاپ هستند که در بخش چاپ دیجیتال گنجانده می شوند. این موارد شامل چاپ الکترونیک، الکترواستاتیک و یا جوهر افشان می باشند و عمدتا برای کپی کردن، تکثیر و چاپ هایی همچون چاپ بنر ، چاپ سررسید اختصاصی استفاده می شوند. بخش عمده ای از کارهایی که با استفاده از فرآیندهای چاپ دیجیتال انجام می شود، برای سفارشات در حجم کم می باشند و اغلب از این شیوه در مغازه های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد این نوع چاپ بسیار بی عیب و نقص می باشند و همچنین چاپ دیجیتال یکی از بخش هایی در صنعت چاپ می باشد که به سرعت در حال رشد و توسعه می باشد. چاپ دیجیتال، به عنوان “چاپ متغیر داده ها” شناخته می شوند در این شیوه چاپ قابلیت چاپ در سایز و انوع مختلفی از طرح های می باشند.

پیشرفت‌های اخیر در صنعت چاپ  مانند بسیاری از صنایع دیگر ، همچنان دست‌خوش تغییرات اساسی می باشد. این صنعت بطور فزاینده ای با حوزه کامپیوتر مرتبط می باشد به گونه ای که تغییر و پیشرفت در این حوزه باعث پیشرفت در سایر حوزه ها می شود و بسیاری از فرایندهایی که در گذشته توسط دست صورت می گرفت در حال حاضر بصورت اتوماتیک در حال انجام هستند. این پیشرفت در حوزه چاپ در هر سه مرحله پیشرفت داشته و مهم ترین در مرحله پیش از تولید می باشد.در گذشته کارگران برای بریدن بخش های مختلف طرح چاپ شده مشغول فعالیت بودند ولی در حال حاضر این برش و طراحی ها در مرحله قبل از چاپ و بعد از آن توسط تجهیزات پیشرفته امروزی بصورت خودکار انجام می شود و دیگر نیازی به نیروی انسانی نمی باشد.شما می توانید تمامی مراحل و خط برش چاپ را در مرحله پیش از چاپ در کامپیوتر بطور کامل مشاهده و از بروز هرگونه ایراد و خطایی جلوگیری کنید.پیشرفت تکنولوژی بر فرآیند چاپ تاثیر گذاشته ‌است . اپراتورهای ماشین چاپ ، که به عنوان اپراتورهای مطبوعاتی نیز شناخته می‌شوند ، به طور فزاینده‌ای از کامپیوترها برای ایجاد تنظیمات در چاپ استفاده می‌کنند .

صنعت چاپ دیجیتال به سرعت در حال رشد است چرا که تکنولوژی چاپگرها به سرعت در این صنعت روبه جلو حرکت می کند. اکثر چاپگرها های سازمان ها در حال حاضر به صورت چاپ دیجیتال عمل می کنند . فرآیندهای چاپ ،ر امروزه از طریق اسکنرها و دوربین ها وارد و کامپیوتر شده و مورد استفاده قرار می گیرد. چاپ دیجیتال عملیات های قبل از چاپ و همچنین فرآیند چاپ را تغییر می‌دهد. در فراید چاپ دیجیتال بسیار از مراحل دستی حذف می شوند و کار به سرعت بیشتری پیگیری می شود.

صنعت چاپ دیجیتال

در حال حاضر صنعت چاپ علاوه بر چاپ محصولات خدمات بیشتری را به مشتریان عرضه می کنند. شرکت های چاپ محصولات مشتریان را بسته بندی و به مشتریان خود ارسال می کنند و همچنین آنها خدمات فرعی دیگری را به مشتریان خود ارائه می دهند که عبارتند از : مدیریت پایگاه‌داده ، پست ، انبارداری و سفارش از طریق وب سایت و انجام کارهای طراحی. شرکت های چاپ احساس می‌کنند که ارائه این خدمات باعث جذب روز افزون مشتری برای آنها می شود و به راحتی می توان با سایر شرکت های فعال در این حوزه رقابت داشته باشند.

شرایط کاری

میزان ساعت‌ مشغول به کار

میانگین ساعت کاری کارگران در صنعت چاپ در سال ۲۰۰۸ ، 38.3 ساعت در هفته می باشند که در مقایسه با سایر بخش های تولیدی ۴۰.۸ ساعت در هفته می باشد . کارگران در این صنعت عموما در یک روز ۸ ساعت کار انجام می دهند، برای اضافه کاری بسته به میزان سفارشات ساعت آن متفاوت می باشد. شرکت های بزرگ میزان حقوق براساس عملکرد و ارشدیت یک فرد در کارگاه و همچنین میزان توانایی ارتباط با مشتری می باشد.

محیط های کاری بسته به نوع فعالیت چاپ خانه متفاوت می باشد. به عنوان مثال در کارگاه های چاپ مطبوعاتی به دلیل ایجاد سرو صدا نیازمند محافظت از گوش برای کارکنان خود هستند. طراحان در این چاپخانه ها باید در یک محیط آرام و بی سروصدا و دور از هر فعالیتی قرار بگیرند.

صنعت چاپ به دلیل ظرافت و وجود یکسری جزئیات نیازمند دقت و تمرکز بسیار زیادی می باشد که بسیار خسته کننده و فشار زیادی را به متصدی دستگاه وارد می کند که البته با پیشرفت دستگاه ها این مشکل تا حدود زیادی مرتفع شده است.

در صنعت جوهر و چاپ افراد چون با جوهر و مواد شیمیایی سروکار دارند در دراز مدت ممکن است آسیب زا باشند البته این مشکل برای تولیدات چاپ دیجیتال بسیار کمتر شده است و در چاپ افست این مشکل بیشتر است که در صنعت چاپ افست هم با پیشرفت دستگاه ها این مشکلات هم به مراتب بهتر شده است.

اشتغال

طبق گزارشات در موسسات آمریکایی در سال ۲۰۰۸ , صنعت چاپ در حدود ۵۹۴,۱۰۰ نیرو در این حوزه مشغول به فعالیت بودند. بزرگترین بخشی که در آن مشغول بودند بخش لیتوگرافی می باشد.

میزان افراد شاغل در این صنعت

طبق گزارشات به عمل آمده در آمریکا حدود 53 درصد افراد شاغل در بخش های تولیدی مشغول فعالیت هستند و به میزان 17 درصد در صنایع چاپ و مشتقات آن مشغول به فعالیت می باشند.

شرکت های فعال در حوزه چاپ

افراد شاغل در تولید

طراحان و متخصصین فعال در حوزه چاپ، طرح و تصاویر و رنگ دلخواه شما را از شما می گیرند و سپس آن فایل ها را در کامپیوتر و با استفاده از نرم افزارهای گرافیکی ارزیابی و سپس آن را برای چاپ ارسال می کنند. در برخی از شرکت ها این افراد حتی طرح دلخواه شما را طراحی و سپس برای چاپ ارسال می کنند یعنی طراحی و چاپ همه و همه بر عهده خودشان خواهد بود. هنگامیکه طراحان طرحی را آماده کردند آن را به بخش چاپ ارسال می کنند، افراد متخصص در حوزه چاپ فایل ارسالی را با قوانین دستگاه و اصول چاپ و رنگ و فرم بندی مناسب مطابقت داده و سپس فرمان چاپ را صادر می کنند.

افراد شاغل در تولید

وقتی دستگاه آماده چاپ شد، اپراتورهای دستگاه چاپ مواد اولیه برای چاپ را بررسی می کند و سپس صفحه‌های چاپ را نصب می‌کند . آن‌ها همچنین میزان فشار و جوهر چاپ را تنظیم می‌کنند ,و براساس میزان چاپ، ک