آموزش عکاسی حرفه ای با گوشی

آموزش عکاسی حرفه ای با گوشی

یکی از مهم ترین نکته ای که برای خرید گوشی موبایل خود به یک محصول بروز تر و جدید تر رعایت می کنیم میزان مگاپیکسل گوشی می باشد. در صورتی ما باید علاوه بر کیفیت دوربین آن گوشی یکسری اصول عکاسی حرفه ای با گوشی را رعایت بکنیم.

برای داشتن یک عکس با کیفیت و زیبا و ماندگار همیشه باید سه اصل رعایت بشود.

 اصل اول داشتن مهارت عکس برداری که لازمه هر کاری داشتن تجربه و داشتن مهارت در آن حوزه می باشد که این مهارت با کسب آموزش و تمرین و بدست آمدن تجربه بدست می آید.

 اصل دوم داشتن یک دوربین با کیفیت و مگاپیکسل بالا می باشد.

و اصل سوم رعایت یکسری اصول اولیه و ابتدایی فنون عکس برداری می باشد که این فنون هم برای دوربین ها عکاسی و هم برای گوشی وجود دارد و ما قصد داریم در این مقاله آموزش عکاسی حرفه ای با گوشی را برای شما بطور مفصل و ساده بیان بکنیم.

باید این نکته را توجه بکنیم که رعایت یکسری اصول و استفاده از یکسری متدها در عکس برداری با گوشی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و این اهمیت از میزان مگاپیکسل دوربین عکس برداری بیشتر نباشد کمتر نیست.

البته نمیشه این نکته را نادیده گرفت که وجود دوربین با کیفیت و رزلوشن بسیار بالا گام مهم و اصلی در وجود یک عکس با کیفیت می باشد.

ولی با رعایت یکسری اصول در عکس برداری در صورت نبود دوربین با کیفیت شما به راحتی می توانید بسیاری از این خلا ها را جبران بکنید.

ما قصد داریم به شما آموزش عکاسی حرفه ای با گوشی را بطور مختصر و ساده بیان بکنیم. رعایت اصول اولیه عکس برداری حرفه ای با گوشی به شما کمک می کند حتی با داشتن دوربین معمولی بتوانید یک عکس با کیفیت و زیبا و ماندگاری را بگیرید و سپس با خیال راحت چاپ عکس با کیفیت و زیبا و یا حتی چاپ عکس روی شاسی ماندگاری را به چاپ برسانید.

این سری اصول رو قصد داریم بصورت گام به گام و بهمراه عکس برای شما بیان بکنیم و امیدوار هستیم مقاله آموزش عکاسی حرفه ای با گوشی برای شما مفید بوده باشد و تا انتها همراه ما باشید.

روش اول: دوربین خودتان را با یک دستمال تمیز بکنید

برای شروع عکس برداری اولین نکته تمیز کردن لنز دوربین خود می باشد که شما باید با یک دستمال لطیف لنز دوربین خودتان را تمیز بکنید. این کار سبب می شود لکه ها دست و یا کثیفی که در حین استفاده از گوشی روی لنز دوربین ایجاد می شود با این کار تمیز بشود و یک عکس با نهایت وضوح داشته باشید.

Professional photography tutorial with handset1

روش دوم: ایجاد خطوط تراز بندی

یکی از بهترین نوع عکس ها عکسی هستش که صاف و تراز بندی شده باشد به این خاطر شما باید از قابلیت تراز بندی در گوشی خود استفاده بکنید. وجود این خطوطی سبب می شود شما به راحتی بتوانید یک عکس صاف و زیبا داشته باشید.

برای این کار اگر از گوشی های آیفون استفاده می کنید در قسمت Settings

برروی Photos & Camera را انتخاب کرده و سبب برروی گزینه Grid را روشن بکنید.

در گوشی های سامسونگ در قسمت تنظیمات برروی Grid Lines کلیک کرده تراز بندی گوشی خودتان را فعال بکنید.

Professional phone photography training2

روش سوم: برای عکس برداری از پایه استفاده بکنید

در هنگام عکس برداری سعی کنید گوشی خودتان را برروی پایه قرار بدهید. این کار سبب می شود لرزش دست شما که سبب تار شدن عکس می شود جلوگیری بکند و یک عکس صاف و بدون لرزش رو بگیرید.

Professional phone photography training3

روش چهارم: از نور فلش گوشی خود در روز استفاده بکنید

برخی عادت ها در عکس برداری که سبب استفاده فلش در شب می شود سبب غیر طبیعی جلوه دادن عکس می شود. در فضای تاریک به یک مرتبه یک ناحیه بشدت روشن می شود همین امر سبب می شود عکس شما از حالت حرفه ای خارج بشود.

سعی کنید در روز در مواردی که سایه هایی برروی برخی از اشیاء ایجاد شده است و این سایه ها سبب تاریکی بعضی نقاط شده با استفاده از نور فلش این سایه ها رو حذف بکنید.

Professional phone photography training4

روش پنجم: در عکس برداری خود زوم نکنید

سعی کن به هیج عنوان در عکس برداری با گوشی خود زوم نکنید زیرا زوم کردن سبب افت کیفیت عکس برداری شما می شود. اگر قصد دارید به سوژه نزدیک باشید با زوم کردن این فاصله رو جبران نکنید خودتان را به سوژه نزدیک بکنید این امر سبب ارتقا کیفیت عکس برداری و چاپ عکس شما می شود.

Professional phone photography training5

روش ششم: از سورژه خود در زوایای مختلف عکس بگیرید

سعی کنید در عکس برداری از زوایای مختلف عکس برداری بکنید همین زوایای مختلف باعث می شود شما به یک زاویه برسید که نهایت دید و جذابیت را داشته باشد. عکس برداری از پایین از بالا از بین یک شی و بسیار موارد دیگر که به خلاقیت شما بشدت بستگی دارد.

یک حسنی که در چاپ عکس دیجیتال وجود دارد این است که شما به هیچ عنوان محدودیت عکس برداری ندارید و براحتی می توانید از زوایای مختلف عکس برداری بکنید تا به یک عکس در یک زاویه مطلوب برسید. و سپس یک چاپ شاسی زیبا داشته باشید.

مثلا در عکس پایین کاملا گویا هستش که این مرد یک کوه نورد می باشد که در یک ارتفاع بسیار بالایی رسیده و حس فتح قله را دارد.

Professional phone photography training6

روش هفتم: تنظیمات نور دوربین خودتان را در حالت دستی قرار بدهید

سعی کنید در بعضی مواقع تاریک و یا خیلی روشن از تنطیمات دستی تنظیم نور خود موبایل استفاده بکنید زیرا این تنظیمات دستی سبب می شود که زیادی نور یا کمبود نور را بصورت دستی کنترل بکنید که این هوش مصنوعی در این گوشی ها شاید بخوبی نتواند این کار را انجام بدهد.

Professional phone photography training7

روش هشتم:  از حالت پانورامای گوشی خود استفاده بکنید

خیلی از عکس ها در یک زاویه دوربین قرار نمی گیرد و به اصطلاح محدود به لنز دوربین نمی شود به این خاطر در این شرایط از قابلیت پانورامای دوربین خود استفاده بکنید.

این قابلیت سبب وسعت دید در یک زاویه به شما می دهد و تمام زیبایی های یک منطقه را در اختیار شما قرار می دهد.

Professional phone photography training8

روش نهم: با امکانات گوشی خود عکس ها را ویرایش بکنید

در حال حاضر بسیاری از گوشی ها دارای قابلیت ویرایش عکس های مختلف می باشد. این قابلیت به جایی رسیده که بسیاری از مزایای نرم افزار های گرافیکی پیشرفته نظیر فتوشاپ را دارا می باشد و لذا استفاده از این قابلیت ها سبب می شود شما خیلی از ضعف ها در عکس برداری را جبران بکنید.

و به اصطلاح از ویرایش ها نترسید و تا جایی که می توانید این ویرایش ها را برروی عکس خود استفاده بکنید.

Professional phone photography training9

روش دهم: از یک سوم عکس استفاده بکنید

برای عکس برداری سعی کنید سوژه را وسط در وسط محیط عکس برداری خود قرار ندهید طوری عکس برداری بکنید که دو سوم محیط دید داشته باشد و از ظرفیت های پشت تصویر خود نهایت استفاده ببرید.

Professional phone photography-training10